Akcje związkowe, informacje

10 października 2017 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej uczcił jako jedyny na uczelni Dzień Edukacji Narodowej – święto całej oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Rada Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej, jak co roku, zaprosiła na uroczystość do Sali Lustrzanej przy Piotrkowskiej 266. Życzenia z okazji tego święta złożyli podczas uroczystości: prezes ZNP w PŁ Barbara Kościelniak-Mucha oraz  Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Grzegorz Bąk. Władysław Rzymski, członek Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, podczas swojego wystąpienia mówił o wyzwaniach i problemach jakie czekają szkolnictwo wyższe w związku z planowaną reformą edukacji czyli tzw. Ustawą 2.0.

Dzień Edukacji Narodowej był też okazją do podziękowań za uczestnictwo w pracach Związku Nauczycielstwa Polskiego w PŁ członkom odchodzącym na emeryturę.

Uroczystość zakończył koncert muzyki kameralnej dedykowany nauczycielom w wykonaniu: Patrycja Krzeszowska – sopran, Marcin Kawczyński – fortepian, Andrzej Zawadzki – fortepian.

 

foto by Grażyna Wilińska

View the embedded image gallery online at:
http://znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeIdde885ffb8f

21 października ZNP w PŁ zorganizował wycieczkę do CERAMILANDII. Na miejscu było zwiedzanie wystawy ceramiki, pokaz procesu produkcji ceramiki, warsztaty dydaktyczno-ceramiczne oraz malowanie i dekorowanie gotowych produktów ceramicznych. Każdy uczestnik ozdobione własnoręcznie prace ceramiczne zabrał ze sobą do domu. Na koniec wszystkie dzieci bawiły się w figloraju.

Zdjęcia z wycieczki w naszej galerii -> tutaj.

"Pracodawca nie może zwolnić pracownika za to, że prowadził w pracy prywatną korespondencję mailową – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu."

dalszy ciąg -> tutaj

W ramach Dnia Dziecka w roku 2017, Związek Nauczycielstwa Polskiego w PŁ zaprosił wszystkie dzieci na trzy filmy: "Smerfy" „Gru, Dru i Minionki ” i „Auta 3”. Oczywiście, jak co roku, dzieci członków Związku otrzymały paczki ze słodkościami i nie tylko.

logoland1Główną atrakcją tegorocznego Dnia Dziecka była niewątpliwie wycieczka do LEGOLANDU w Niemczech i disneyowskiego zamku Neuschwanstein. Legoland Deutschland to jeden z 3 parków tematycznych sieci Legoland w Europie. Do jego budowy zużyto aż 55 milionów klocków LEGO! Na miejscu czekało mnóstwo interesujących i zwariowanych atrakcji w 9 krainach tematycznych. logoland2Dodatkową atrakcją w LEGOLANDZIE były dni Star Wars. Dzieci (i nie tylko dzieci ;-)) mogły zrobić sobie zdjęcie z Rycerzami Jedi, lordem Vaderem czy szturmowcami Imperium. Były pokazy walk na miecze świetlne i uroczysta parada wszystkich postaci z Gwiezdnych Wojen. logoland3W ostatnim dniu wycieczki uczestnicy zwiedzili najbardziej znany zamek Ludwika II, który był inspiracją dla Walta Disneya (logo w czołówce filmów wzorowane jest właśnie na owym zamku). Był też spacer po Marienbrücke (Most Marii), położonym dokładnie naprzeciw zamku nad prawie stumetrową przepaścią.logoland4

więcej zdjęć z LEGOLANDU -> tutaj

 

Podobnie jak rok temu ZNP w PŁ zorganizował darmową wycieczkę dla dzieci na 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauko Kopernik do Warszawy.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Jednym z pokazów odwiedzanych przez uczestników wycieczki były prezentacje i eksperymenty przygotowane przez fizyków z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ. Zespół ten od wielu lat jest obecny na Pikniku Naukowym, a jego pokazy cieszą się dużą popularnością.

Chętni wycieczkowicze mogli zwiedzić stadion i poczuć się jak VIP - zająć miejsca najważniejszych ludzi w Polsce w eleganckich lożach, a także zwiedzić pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy.

 foto by Grażyna Wilińska

View the embedded image gallery online at:
http://znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeId007b1e8d0c

 Ostanią z wielu atrakcji przygotowaną w ramach Dnia Dziecka przez ZNP w PŁ, był wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na całodniowe zwiedzanie niezwykle ciekawych interaktywnych wystaw. Wycieczkowicze mieli okazję samodzielnie eksperymentować, wszystkiego dotknąć, sprawdzić, przekręcić, podskoczyć czy krzyknąć. W ramch tego wyjazdu zaplanowany był też pokaz w planetarium. Atrakcji było tyle, że zapoznanie się z każdą z nich było niewykonalne podczas jednorazowej wizyty. Dlatego też w przyszłym roku pewnie znów wybierzemy się do Centrum Nauki Kopernik.

 foto by A&P

View the embedded image gallery online at:
http://znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeId9345fbe13d

 

 

Z żalem zawiadamiamy, że 16 stycznia 2017 roku odszedł nasz długoletni Kolega i działacz związkowy, Prezes ZNP w PŁ w latach 1968 – 72  prof. dr hab. inż. Zdzisław Haś.

Pogrzeb profesora Zdzisława Hasia odbędzie się 20 stycznia w Koniecpolu. Rozpocznie się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej ul. Mickiewicza 8 o godz. 13.00. Pożegnanie przed kremacją odbędzie w czwartek 19 stycznia o godz. 11.30  w Łodzi, ul. Żyzna 25.

Rada ZNP w PŁ

 

11 października odbyła się uroczystość obchodów Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana, jak co roku, przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej. Życzenia z okazji tego święta złożyli podczas uroczystości: prezes ZNP w PŁ Barbara Kościelniak-Mucha, Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Grzegorz Bąk  oraz Wiceprzewodniczący Samorządu Studenckiego PŁ Igor Duda.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości.

foto by Jacek Szabela

View the embedded image gallery online at:
http://znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeIde7e6b8b942

foto by Grażyna Wilińska

View the embedded image gallery online at:
http://znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeId881533ea70

DOŁĄCZ DO PROGRAMÓW SPORTOWO-REKREACYJNYCH W SIERPNIU LUB WRZEŚNIU I ZLICZ SWOJE KROKI KROKOMIERZEM!

fit promocja

 

Pożar w zabytkowej willi Richtera, w której mieści się rektorat Politechniki Łódzkiej, wybuchł w piątek, ok. godz. 13.20.

Czytaj więcej:

Władze rektorskie o sytuacji po pożarze na PŁ

Dziennik Łódzki

Express Ilustrowany

Wyborcza Łódź

dzien dziecka 2016 artW ramach Dnia Dziecka w roku 2016, Związek Nauczycielstwa Polskiego w PŁ zaprosił wszystkie dzieci na dwa filmy: „Angry Birds” i „Mój Przyjaciel Orzeł”. Oczywiście, jak co roku, dzieci członków Związku otrzymały paczki ze słodkościami i nie tylko.

Jednak glówną atrakcją była darmowa wycieczka dla dzieci na 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauko Kopernik do Warszawy.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Piknik to dziesiątki tysięcy odwiedzających, tysiące eksperymentów i doświadczeń, setki naukowców i instytucji badawczych, dziesiątki warsztatów "Zrób to sam".

Była to idealna okazja dla młodzieży, by zastanowić się nad swoją edukacyjną przyszłością. Młody człowiek mógł się przekonać, czym naprawdę jest biologia, chemia, fizyka czy robotyka.

Piknik to dzisiątki pokazów fizycznych, chemicznych, biologicznych, muzycznych i artystycznych oraz wiele wiele innych.

Nie brakowało konkursów z nagrodami, zabaw kolorowymi cieczami, dużych ilości piany, dymu, reakcji świetlnych, laserów czy superlepkiej cieczy typu "glut" oraz wielu innych atrakcji dla najmłodszych!

Jednym z pokazów odwiedzanych przez uczestników wycieczki były prezentacje i eksperymenty przygotowane przez fizyków z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ. Zespół ten od wielu lat jest obecny na Pikniku Naukowym, a jego pokazy cieszą się dużą popularnością.

Już w drodze powrotnej uczestnicy tej inspirującej wycieczki pytali kiedy znów będą mogli sie spotkać i ponownie stać się młodymi badaczami i odkrywcami. Mając to na uwadze ZNP w PŁ również w przyszłym roku 2017 zaprosi dzieci naszych członków na kolejny Piknik Naukowy.
Do zobaczenia za rok!

 

11 czerwca 2016 roku odbyła się Konferencja Rady ZNP w PŁ na temat zagrożeń psychospołecznych w uczelniach wyższych, metod ich zapobiegania oraz prób wdrażania stosownych procedur.

Temat ten został podjęty przez ZNP w PŁ ze względu na nastęujące fakty:

  • nasilenie się ilości spraw o charakterze mobbingu, dyskryminacji i innych przejawów nadużycia władzy organizacyjnej w uczelniach,
  • konieczność zapobiegania w/w zjawiskom przez pracodawcę,
  • bezradność proceduralna w w/w sprawach,
  • rozwiązania europejskie - Europejska Karta Naukowca (mediator),
  • coraz częstsze badania, opracowania naukowe i konferencje na ten temat,
  • uaktualnienie pojęć bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • uwarunkowania ustawowe, między innymi ustawowy nadzór związków zawodowych nad w/w problemami,
  • brak dostępu do informacji skutkujący powiązaniami krzyżowymi,
  • tendencja do "unikania" problemu.

Wszystkie te niepokojące zjawiska były omawiane na Konferencji Konwentu Rzeczników Dyscyplinarnych pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - więcej informacji --> tutaj.

W związku z tym istnieje pilna potrzeba zmian postaw w obecnej praktyce zarządzania uczelnią gdyż zarządzanie jakością to także zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie konfliktem. Należy więc ustalić i realizować rzeczowe procedury przeciwdziałające patologiom organizacyjnym oraz skoncentrować się na rzetelności oceny własnych postaw, na jasnych komunikatach potępiających akty agresji oraz przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Istotne jest np. powołanie instytucji mediatora akademickiego (rzecznika, osoby niezależnej, neutralnej, do której można by się zwracać w sposób nieformalny, poufny o pomoc w sprawach dotyczących uczelni i jej społeczności) lub odpowiednich zespołów do rozwiązywania problemów mobbingu, dyskryminacji i innych przejawów nadużycia władzy organizacyjnej (na przykład Komisji do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji i Mobbingowi).

Główną prelegentką była koleżanka Aneta Trojanowska, Prezes Rady Uczelnianej Organizacji Związkowej Związku Nauczycielstwa Polskiego przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wygłosiła ona referat pt.: "Zapobieganie zagrożeniom psychospołecznym i procedury antymobbingowe w akademickim środowisku pracy". Jej olbrzymie doświadczenie pozwoliło w jasny sposób naświetlić problemy związane z zagrożeniami psychospołecznymi na uczelniach. Podzieliła się też z uczestnikami Konferencji praktyczną wiedzą na temat wdrażania procedur antymobbingowych. W panelu dyskusyjnym udział wzięli zaproszeni goście, między innymi rektor elekt prof. Sławomir Wiak, który wykazał się dużą znajomością omawianych problemów.

Oprócz tematów związanych z zagrożeniami psychospołecznymi Konferencja była znakomitą okazją do wymiany doświadczeń z koleżanką Anetą Trojanowską - przedstawicielem ZNP przy Uniwersytecie Śląskim. Wierzymy, że zaowocuje to dalszymi kontaktami i wzajemną współpracą w sprawach związkowych.

konopnica2016

 Więcej zdjęć w zakładce Galeria ->link.

 

 

PRACOWNICY 445x125

   

TEATRY - oferta na styczeń 2018
piątek, 17, listopad 2017
Zapraszamy do: Teatru Arlekin dzieci oraz dorosłych: Dla dzieci: „PASTORAŁKA DLA WOŁA I OSŁA”  10 grudnia (niedziela) godz. 12:00 cena 22 zł ( po spektaklu wejście za  kulisy)...
Read More...
Dzień Edukacji Narodowej 2017
sobota, 11, listopad 2017
10 października 2017 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej uczcił jako jedyny na uczelni Dzień Edukacji Narodowej – święto całej oświaty i szkolnictwa wyższego...
Read More...
TEATR Arlekin, Jaracza i Wielki zapraszają
czwartek, 09, listopad 2017
Teatr Arlekin dla dzieci oraz dorosłych: Dla dzieci: „SZART CHŁOPIEC” 19 listopada (niedziela) godz. 12:00 cena 18 zł „KRAWIEC NITECZKA” 3 grudnia (niedziela) godz. 12:00 cena 18 zł...
Read More...
KULIG Beskid Śląski Żywiec 20 - 21 stycznia 2018
czwartek, 02, listopad 2017
Zapraszamy na  Kulig + Beskid Śląski + Żywiec w dniach 20 – 21 stycznia 2018 r. Dzień 1   20 stycznia 2018 Spacer po Cieszynie – Mały Wiedeń: wzgórze zamkowe (romańska...
Read More...
Wycieczka autokarowa 30.04 - 06.05 2018 Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki
czwartek, 02, listopad 2017
ZNP w PŁ  Zaprasza na wycieczkę 30.04.2018 – 06.05.2018 Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki PROGRAM: Dzień 1   30.04.2018    Wyjazd w godzinach nocnych. Dzień...
Read More...
Dyżur prawny - listopad 2017
poniedziałek, 30, październik 2017
Uprzejmie zawiadamiamy o terminach dyżurów prawnika w listopadzie br.: 14 listopada i 28 listopada (wtorki)  w godz. 13 – 15. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny....
Read More...
Wycieczka do Ceramilandii 21 października 2017
niedziela, 22, październik 2017
21 października ZNP w PŁ zorganizował wycieczkę do CERAMILANDII. Na miejscu było zwiedzanie wystawy ceramiki, pokaz procesu produkcji ceramiki, warsztaty dydaktyczno-ceramiczne oraz malowanie i...
Read More...
FOTO - Ceramilandia 21 października 2017
niedziela, 22, październik 2017
21 października ZNP w PŁ zorganizował wycieczkę do CERAMILANDII. Na miejscu było zwiedzanie wystawy ceramiki, pokaz procesu produkcji ceramiki, warsztaty dydaktyczno-ceramiczne oraz malowanie i...
Read More...
Galeria Politechnika - wernisaż Urszuli Klechty
piątek, 20, październik 2017

KINO - MORDERSTWO w ORIENT EXPRESS
czwartek, 12, październik 2017
ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO w POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ Zaprasza do Kina Silver Screen na film MORDERSTWO w ORIENT EXPRESS 24 i 27 listopada 2017 Początek seansu godz. 18:30-19:00; Zapisy i...
Read More...