W dniach 20 - 22 listopada 2014 r. odbył się w Warszawie 41 Krajowy Zjazd Delegatów ZNP, który zakończył wybory w strukturach związkowych zapoczątkowane w maju br. w organizacjach zakładowych ZNP.
W pionie szkolnictwa wyższego i nauki ZNP wybory władz Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki odbyły się w dniach 3-5 października 2014r. w Warszawie na IV Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Szkolnictwa Wyższego i Nauki. Prezesem RSzWiN na nową kadencję wybrany został ponownie kol. Janusz Rak z Politechniki Częstochowskiej. Do ścisłego zarządu Rady (Prezydium Rady) wybrani zostali także przedstawiciele naszej Uczelni, koleżanka prezes ZNP w PŁ Barbara Kościelniak-Mucha oraz kolega Władysław Rzymski, który był członkiem Prezydium Rady SzWiN poprzedniej kadencji. Natomiast kolega Witold Staszewski został wybrany do Komisji Rewizyjnej Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. Barbara Kościelniak-Mucha i Witold Staszewski uczestniczyli także w 41 Krajowym Zjeździe Delegatów ZNP jako delegaci Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP.
Podczas 41 Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP podsumowano ostatnie cztery lata działalności ZNP oraz wyznaczono program działania związku na nową kadencję. W zjeździe wzięło udział 269 delegatów oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Delegaci wybrali Prezesa Związku na kolejną kadencję. Pełnienie tej funkcji powierzono ponownie Sławomirowi Broniarzowi.
Podczas Zjazdu przedyskutowano i przyjęto zmiany w Statucie ZNP. Przyjęto uchwały i stanowiska Zjazdu, oraz kilka apeli do parlamentarzystów, władz rządowych i samorządowych w sprawie jakości nadzoru prawnego w oświacie. Jedna z podjętych przez Zjazd uchwał dotyczy sytuacji w nauce i szkolnictwie wyższym.
Uchwała XLI Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP
w sprawie sytuacji w nauce i szkolnictwie wyższym
W ostatnich latach w organizacji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego zaszły istotne zmiany, które powodują szereg groźnych następstw dla prawidłowego funkcjonowania tego najbardziej innowacyjnego sektora gospodarki i stawiają pod znakiem zapytania długofalowe cele jego rozwoju.
Szkolnictwo wyższe i nauka mają do odegrania centralną rolę w społeczeństwach demokratycznych i wnoszą zasadniczy wkład nie tylko w rozwój i szerzenie wiedzy dla pożytku całych społeczeństw, ale przyczyniają się do rozwiązania ekonomicznych, społecznych i środowiskowych problemów oraz dostarczają krytycznej analizy stanu tych społeczeństw.
Tymczasem od dłuższego czasu obserwujemy w polityce państw europejskich, w tym także Polski, narastanie tendencji bazujących na praktykach stosowanych w prywatnym biznesie, gdzie dominujący jest motyw zysku a rywalizacja staje się jedynym remedium na wszystkie problemy.
Rezultatem tej polityki jest znaczne pogorszenie warunków zatrudnienia zarówno
w wymiarze prawnym jak i finansowym (normą staje się dziś zatrudnienie na czas określony – często w wymiarze 9 miesięcy!!), zagrożenie dla autonomii uczelni i wolności uprawiania nauki, znaczący wzrost obciążeń biurokratycznych, spadek jakości nauki i nauczania.
Na te zjawiska nakłada się kryzys finansowy i dramatyczne zmniejszająca się liczba studentów. Mimo przeznaczenia dodatkowych środków na wynagrodzenia w sektorze szkolnictwa wyższego nasila się presja na ograniczanie zatrudnienia i obniżanie płac.
Już wiadomo, że założony wzrost płac w latach 2013 do 2015 nie zostanie wykonany.
Wszystko to powoduje rosnącą frustrację i niezadowolenie wśród pracowników sektora, wpływa na jakość badań i kształcenia i prowadzi do poważnych zakłóceń w pracy wszystkich instytucji nauki polskiej.
XLI Zjazd ZNP stanowczo wypowiada się przeciwko tym zjawiskom i wzywa do zaprzestania polityki destabilizacji szkolnictwa wyższego i nauki. Zjazd zobowiązuje władze Związku
do przeciwstawienia się opisanym tendencjom i zjawiskom.
Warszawa, 22.11.2014 r.