11 czerwca 2016 roku odbyła się Konferencja Rady ZNP w PŁ na temat zagrożeń psychospołecznych w uczelniach wyższych, metod ich zapobiegania oraz prób wdrażania stosownych procedur.
Temat ten został podjęty przez ZNP w PŁ ze względu na nastęujące fakty:
- nasilenie się ilości spraw o charakterze mobbingu, dyskryminacji i innych przejawów nadużycia władzy organizacyjnej w uczelniach,
- konieczność zapobiegania w/w zjawiskom przez pracodawcę,
- bezradność proceduralna w w/w sprawach,
- rozwiązania europejskie - Europejska Karta Naukowca (mediator),
- coraz częstsze badania, opracowania naukowe i konferencje na ten temat,
- uaktualnienie pojęć bezpieczeństwa i higieny pracy,
- uwarunkowania ustawowe, między innymi ustawowy nadzór związków zawodowych nad w/w problemami,
- brak dostępu do informacji skutkujący powiązaniami krzyżowymi,
- tendencja do "unikania" problemu.
Wszystkie te niepokojące zjawiska były omawiane na Konferencji Konwentu Rzeczników Dyscyplinarnych pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - więcej informacji --> tutaj.
W związku z tym istnieje pilna potrzeba zmian postaw w obecnej praktyce zarządzania uczelnią gdyż zarządzanie jakością to także zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie konfliktem. Należy więc ustalić i realizować rzeczowe procedury przeciwdziałające patologiom organizacyjnym oraz skoncentrować się na rzetelności oceny własnych postaw, na jasnych komunikatach potępiających akty agresji oraz przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Istotne jest np. powołanie instytucji mediatora akademickiego (rzecznika, osoby niezależnej, neutralnej, do której można by się zwracać w sposób nieformalny, poufny o pomoc w sprawach dotyczących uczelni i jej społeczności) lub odpowiednich zespołów do rozwiązywania problemów mobbingu, dyskryminacji i innych przejawów nadużycia władzy organizacyjnej (na przykład Komisji do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji i Mobbingowi).
Główną prelegentką była koleżanka Aneta Trojanowska, Prezes Rady Uczelnianej Organizacji Związkowej Związku Nauczycielstwa Polskiego przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wygłosiła ona referat pt.: "Zapobieganie zagrożeniom psychospołecznym i procedury antymobbingowe w akademickim środowisku pracy". Jej olbrzymie doświadczenie pozwoliło w jasny sposób naświetlić problemy związane z zagrożeniami psychospołecznymi na uczelniach. Podzieliła się też z uczestnikami Konferencji praktyczną wiedzą na temat wdrażania procedur antymobbingowych. W panelu dyskusyjnym udział wzięli zaproszeni goście, między innymi rektor elekt prof. Sławomir Wiak, który wykazał się dużą znajomością omawianych problemów.
Oprócz tematów związanych z zagrożeniami psychospołecznymi Konferencja była znakomitą okazją do wymiany doświadczeń z koleżanką Anetą Trojanowską - przedstawicielem ZNP przy Uniwersytecie Śląskim. Wierzymy, że zaowocuje to dalszymi kontaktami i wzajemną współpracą w sprawach związkowych.
Więcej zdjęć w zakładce Galeria ->link.