SZCZEPIENIA DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I NAUKI!
EDUKACJA ZASŁUGUJE NA RÓWNE TRAKTOWANIE
22 lutego rozporządzeniem Rady Ministrów rozszerzono grupę pracowników oświaty i placówek wychowawczych, którym przysługuje szczepienie przeciwko COVID-19 w grupie pierwszej, m. in. o pracowników, którzy nie są nauczycielami, wychowawcami i pracownikami pedagogicznymi. W ten sposób stworzono możliwość szczepień w grupie priorytetowej wszystkim pracownikom zatrudnionym w systemie oświaty, łącznie z pracownikami administracji i obsługi.
Niestety, ustawodawca pominął w wymienionym Rozporządzeniu o dostępie do szczepień konieczność zaszczepienia również pracowników szkół wyższych niebędących nauczycielami akademickimi, którzy z racji codziennego kontaktu z nauczycielami i studentami są jednakowo narażeni na możliwość zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zaszczepienie tylko części pracowników uczelni wyższych przy jednoczesnym pominięciu pracowników niebędących nauczycielami akademickimi spowoduje, że transmisja wirusa SARS-CoV-2 nie zostanie zahamowana. Takie różnicowanie możliwości zaszczepienia się dla pracowników oświaty, a odmowy szczepień dla pracowników szkolnictwa wyższego jest absurdem i wielką niesprawiedliwością, a wręcz dyskryminacją, dodatkowo przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania pandemii i niewykształcenia odporności populacyjnej.
Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, także w Apelu z dnia 26 stycznia 2021 roku, w sprawie włączenia pracowników szkolnictwa wyższego niebędących nauczycielami akademickimi do pierwszej grupy szczepień, skierowanym do Ministra Edukacji i Nauki oraz do Ministra Zdrowia, powrót uczelni wyższych i instytutów badawczych do pracy w systemie kontaktowym jest NIEMOŻLIWY bez objęcia szczepieniami ich pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
W związku z tym żądamy równego traktowania wszystkich pracowników uczelni wyższych i włączenia ich do pierwszej grupy szczepień. Jednocześnie żądamy równego traktowania całego systemu edukacji – od przedszkoli po uczelnie wyższe.
Pragniemy przy tym podkreślić, że nasze oburzenie jest tylko drobnym wyrazem nastrojów, panujących wśród osób pracujących w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki po ogłoszeniu informacji o wyłączeniu naszego środowiska z decyzji zawartych w rozporządzeniu z 22 lutego 2021 roku.
Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki
Związku Nauczycielstwa Polskiego
Apel z 26 stycznia 2021 w sprawie włączenia pracowników szkolnictwa wyższego
niebędących nauczycielami akademickim do pierwszej grupy szczepień
Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego wnosi o włączenie do pierwszego etapu szczepień, razem z nauczycielami akademickimi, pracowników uczelni niebędących nauczycielami akademickimi. Jako związkowcy, kierujący się solidarnością pracowniczą, rozumiemy, że nie tylko nam, ale milionom ludzi, pracujących w różnych branżach, należy się jak najszybsze zaszczepienie. Jednak wyłączenie z pierwszej grupy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w praktyce uniemożliwi przywrócenie funkcjonowania uczelni wyższych poza trybem zdalnym. Bez zaszczepienia tych pracowników nie będzie możliwa działalność uczelni wyższych w trybie kontaktowym. Apelujemy o potraktowanie całej społeczności akademickiej w taki sam sposób!
Zgodnie z ogłoszonym harmonogramem szczepień przeciw COVID-19 oraz z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nauczyciele oświatowi i akademiccy, a także inne osoby prowadzące zajęcia ze studentami i doktorantami na uczelniach, zostaną zaszczepieni w ramach pierwszego etapu szczepień. Do tej grupy, niestety, nie włączono pracowników wsparcia procesu kształcenia i prowadzenia badań naukowych, m.in. pracowników bibliotecznych, badawczo- i inżynieryjnotechnicznych oraz pracowników administracyjnych (obsługa studentów i doktorantów, służby finansowe i kadrowe, pracownicy obsługi).
Wszyscy pracownicy uczelni wyższych tworzą skooperowaną społeczność akademicką. Działalność uczelni wyższych nie ogranicza się wyłącznie do pracy nauczycieli akademickich. W procesie organizowania kształcenia i prowadzenia badań naukowych ważną rolę odgrywają także pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. Dla prawidłowego funkcjonowania uczelni kluczowa jest realizacja czynności administracyjnych, organizacyjnych i obsługi. W praktyce, skooperowany charakter tego procesu nie może zostać podzielony. Z tych względów, aby przywrócić możliwość działania uczelni wyższych i zapewnić bezpieczne ich funkcjonowanie, konieczne jest objęcie szczepieniem wszystkich pracowników uczelni wyższych. Objęcie programem szczepień wyłącznie nauczycieli akademickich nie zagwarantuje bezpieczeństwa na uczelniach, a tym samym nie pozwoli na wznowienie ich działalności.
Poza wszelkimi sporami pozostaje społeczne znaczenie uczelni wyższych. Wszystkim nam zależy, aby możliwie jak najszybciej przywrócić działalność uczelni poza trybem zdalnym. Aby stało się to faktem, konieczne jest zagwarantowanie bezpiecznych warunków dla pracy i studiowania. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku tworzenia nienaturalnych podziałów i objęcia programem szczepień tylko jednej grupy pracowników.
Mając to na uwadze wnosimy o uwzględnienie w pierwszej grupie szczepień wszystkich pracowników uczelni wyższych.
za Radę SzWiN ZNP
/-/ Janusz Szczerba
Prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki
Związku Nauczycielstwa Polskiego